Historia handlu elektronicznego
Handel elektroniczny… jesteśmy do niego bardzo przywiązani. Śmiem twierdzić, że młodsi odbiorcy myślą, że był on od zawsze. Oczywiście jak wszystko na świecie ma gdzieś swój początek. Zapraszam do krótkiej lektury.
Zacznijmy od pytania: co to jest handel elektroniczny? Handel elektroniczny (ang. e-commerce), to nic innego jak wszelkie transakcje handlowe zawierane z wykorzystaniem urządzeń elektronicznych i ich oprogramowania. Obejmują one operacje prowadzone z wykorzystaniem urządzeń takich jak telefon, smartfon, faks, komputer czy telewizor.
E-handel i jego historia
Aktualnie najważniejszym, najpopularniejszym oraz najbardziej rozwojowym kanałem jest sprzedaż za pomocą stron WWW. Ale jak doszło do powstania tego narzędzia? Historia handlu elektronicznego jest bardzo długa. Pierwszego zakupu on-line dokonano w Wielkiej Brytanii w 1979 roku i przez kilka kolejnych lat największe zainteresowanie zdobył on w branży Automotive. Tematem e-handlu zajęły się między innymi: Ford, Peugeot, General Motors czy Nissan. 1992 roku Stany Zjednoczone zniosły zakaz użytkowania Internetu w celach komercyjnych dzięki czemu w 1994 roku powstał pierwszy e-sklep. W Polsce pierwsza placówka handlowa sprzedająca przez Internet to firma Terent, ale dopiero po kilku latach w 1999 roku powstały portale, które przyczyniły się do późniejszego gwałtownego rozwoju branży, czyli: Allegro, Empik oraz Merlin.
Co przeszkadza w rozwoju handlu internetowego?
Głównymi barierami do szybszego rozwoju jest niepokój klientów, że dostarczony produkt może być nieświeży (przede wszystkim chodzi o owoce i warzywa) oraz fakt, iż nie mogą dotknąć i zobaczyć produktu przed zakupem. Kolejnym ograniczeniem jest koszt dostawy, ale coraz więcej sklepów oferuje darmową wysyłkę pod warunkiem dokonania zamówienia o określonej minimalnej wartości np. 100 złotych. Do niedawna konsumenci wskazywali również problem z bezpieczeństwem przy płatności mobilnej, ale zwiększone zabezpieczenia złagodziły niepokoje konsumentów.
Kto króluje na Polskim rynku e-handlu?
W Polsce patrząc na spontaniczną znajomość serwisów e-handlu mamy wyraźnego lidera. Podczas przeprowadzonych badań w 2015 roku wśród internautów dominuje portal allegro.pl. Jest on niekwestionowanym zwycięzcą ankiety i na pierwszym miejscu wskazało go aż 76% badanych. Portal ten posiada obecnie ponad 14 milionów użytkowników. Serwis ten istnieje od 1999 roku i przez te kilkanaście lat przeszedł wyraźną przemianę. Początkowo zamieszczane oferty składały się przede wszystkim z przedmiotów używanych, na którym transakcji dokonywali głownie kolekcjonerzy. Wzrost popularności na rynku sprawił, iż witryna ta wzbudziła zainteresowanie profesjonalnych sprzedawców. W 2014 roku na Allegro wystawiono 290 milionów przedmiotów a z nich sprzedano 125 milionów. Aktualnie aż 93% sprzedawanych za pośrednictwem Allegro przedmiotów jest nowa, w większości wystawiana przez osoby prowadzące działalność gospodarczą. Część użytkowników nie była zadowolona z tego faktu i szukała alternatywy. Z pomocą przyszedł portal tablica.pl, który od jakiegoś czasu zmienił nazwę na OLX, gdzie użytkownicy mogą oferować używane przedmioty w miejscu, w którym nie zaginął wśród nowych wyrobów wypromowanych przez profesjonalnych sprzedawców. Witryna ta znalazła się na drugim miejscu w badaniu z wynikiem 28%. W czołowej piątce możemy również zauważyć ceneo.pl, która jest porównywarką cenową. Jej zastosowanie jest jednak dużo szersze. Za jej pośrednictwem użytkownicy mogą przejść bezpośrednio na stronę sprzedawcy oraz pojawiła się opcja marketingu jak na przykład „Polecane”. Sklepy płacą portalowi za bycie na lepszej pozycji niż konkurencja.
Niby mamy różnorodność, ale…
Wszystkie z opisywanych serwisów należą do jednego właściciela: Naspers. Jest to międzynarodowy koncern mediowy. Jego siedziba znajduje się w Kapsztadzie w Republice Południowej Afryki. Głównym przedmiotem ich działalności są usługi płatnej telewizji, wydawnictwo prasowe oraz usługi internetowe. Aktualnie spółka ta posiada w Polsce kilka bardzo dużych i popularnych portali takich jak:
- allegro.pl,
- olx.pl,
- ceneo.pl,
- otomoto.pl,
- otodom.pl,
- bankier.pl.
Fajny blog!